Izleti
Kranjska Gora je znana predvsem kot turistična destinacija in smučarski center. Mi pa smo se po njej sprehodili kot turisti, ki si radi ogledujejo kulturne znamenitosti: Štacjon, Park miru, rojstna hiša pisatelja Josipa Vandota, Kekčev spomenik in druge. Na poti smo naredili postanek tudi pri spomeniku Jakobu Aljažu in dan zaključili v Slovenskem planinskem muzeju.
Sprehajali smo se po delu Parka Brdo, odprtem za javnost. Očaral nas je s svojimi sprehajalnimi potmi, Gabrovim in drugimi drevoredi, lepim grajskim vrtom Gradu Brdo, Zoisovo lipo, mostički Račjega otoka, Otočkom ljubezni, dvema jezeroma, bujno cvetočimi rododendroni in drugimi lepotami. Dan smo zaključili s torticami Kavarne Zois.
Malo izven naselja Pivka leži Park vojaške zgodovine Pivka. Kot že ime pove, gre za ogromen muzej, poln vojaških predmetov in utrinkov iz zgodovine vojskovanja. Kljub temu, da smo sami bolj ljubitelji miru, smo bili ob obisku muzeja presenečeni in navdušeni. Na enem mestu videti letala, helikopterje, tanke, oklepnike in podmornico ni kar tako. Obisk zaradi tega toplo priporočamo vsem.
Sprehod po Secesijski Ljubljani nas vodi mimo mogočnih zgradb okoli Miklošičeve ceste in Miklošičevega parka. Tam je zbrana večina najpomembnejših ljubljanskih secesijskih stavb, zgrajenih v začetku dvajsetega stoletja. Zgradbe odlikuje svojstven stil, pri katerem so v arhitekturo vpleteni elementi rastlinske tematike, stilizirane grafične elemente in geometrijske vzorce.
Na Prešernov dan smo obiskali toplo Primorsko, kjer smo raziskovali Koper. Sprehodili smo se od tržnice do Ukmarjevega trga, preko Kopališkega nabrežja do Ribiškega trga, Destradijevega trga, po Cankarjevi cesti do trga Brolo, od tu na Titov trg s Pretorsko palačo, in po Čevljarski ulici nazaj. V drugem delu dneva smo prehodili krožno pot Strunjan v podobah morja in obiskali Strunjanske soline.
Obiskali smo »dolenjsko metropolo« Novo mesto. Sprehajali smo se po njegovem obrobju, od področja Bršljin, preko Straže in Prečne (mimo cerkve sv. Antona Padovanskega) vse do doline reke Temenice. Tu smo na pešpoti Luknja uživali v lepotah in miru narave. Sprehodili smo se mimo jame Luknja in bili presenečeni nad razsežnostjo ruševin gradu Luknja. Vračali smo se mimo letališča Novo mesto.
Z ladjo smo se odpeljali iz Fažane in obiskali Brione. Na vožnji s turističnim vlakom po Velikem Brionu smo se peljali mimo oljke iz IV. stoletja, po drevoredu iz leta 1905, mimo Brionskega mediteranskega vrta vse do safari parka. Sledila je vožnja mimo rimske vile v zalivu Verige iz I. stoletja in obisk cerkve sv. Germana iz XV. stoletja ter muzeja Tita. Malico nam je popestril kakadu Koki.
Dan dopusta smo namenili ogledu mesta Pula. Začeli smo z Areno Pula in sprehodom do parne lokomotive. Odpeljali smo se do Beneške trdnjave, se sprehodili do Foruma (glavnega trga) in Augustovega hrama (z arheološkimi ostanki), nato po podzemnih rovih Zerostrasse do Herkulovih vrat, Dvojnih vrat in Zlatih vrat ter ruševin Malega rimskega gledališča. Dan smo zaključili v Akvarija Pula.
S Podijem sva odšla na potep v Rovinj in njegovo okolico. Obiskala sva Resort Amarin, kjer sva se sprehodila po urejenih potkah ob obali in uživala v lepih cvetličnih nasadih parka Hotela Amarin. Sledil je sprehod po starem delu mesta Rovinj. Uživala sva v ozkih ulicah in trgih ter prehodila vse od cerkve sv. Evfemije do Akvarija Rovinj. Dan sva zaključila s sprehodom po Resortu Villas Rubin.
Obiskali smo Naravni rezervat Škocjanski zatok pri Kopru, ki je največje polslano somornično mokrišče v Sloveniji. Ob začetku poti so nas pozdravili kamarški konji, nato smo sledili poti v objemu zelenja. Naravo in živali smo opazovali iz več opazovalnih točk, najdlje pa smo se zadržali na opazovalnem stolpu. Nato smo se odpeljali še nad Markovec, kjer smo uživali lep razgled na slovensko obalo.
Po več kot desetletju smo polni pričakovanj ponovno obiskali park Minimundus. Poleg miniaturnih svetovnih znamenitosti so poseben čar na našega najmlajšega naredili številni vlakci, ki so nato usmerjali našo pot. Po kosilu smo se sprehodili še »čez cesto« v bližnji Europapark. Presenečeni smo bili nad njegovo velikostjo, urejenostjo in hkrati lepotami ter mirnostjo, ki jo je ponujal.
V Italiji smo obiskali Milje in Trst. V Miljah smo se sprehajali po ozkih primorskih ulicah in si ogledali stolnico sv. Janeza in Pavla, mestno hišo, cerkev sv. Frančiška in grad, od koder je lep razgled. Nato smo se odpeljali v Trst. Tam smo se sprehodili do rimskega gledališča in naprej do Velikega trga s pomolom Audace. Izpred gradu sv. Justa smo uživali razgled v barvah sončnega zahoda.
Dan smo namenili potepanju po Bohinjski dolini. Iz Podkorit smo se mimo ruševin plavža in visečega mostu čez Savo Bohinjko sprehodili do slapu Grmečica. Slap je bil ob našem obisku žal suh, zato ga bomo morali obiskati še kdaj. Nato smo iz Bohinjske Bistrice odšli na ogled arheološkega najdišča Ajdovski gradec. Naš aktiven izlet smo zaključili z ogledom slapu Savica v Bohinju.
Na vroč poletni dan smo iz Ribčevega Lazu odšli na 12 km dolg sprehod okoli Bohinjskega jezera. Prva polovica poti ob jezeru nam je ponudila nekaj čudovitih pogledov na jezero in okolico. Na drugi strani jezera smo se sprehodili mimo jezerskega pritoka Savice in obiskali staro vojaško pokopališče. Vračali smo se ob cesti mimo nihalke na Vogel in cerkvice sv. Duha ter zaključili Pod Skalco.
V Izoli smo se sprehodili po obali in uživali v sladoledu, nato smo se odpeljali glavnemu cilju izleta naproti – Strunjanski klif. V Strunjanu smo se sprehodili ob laguni Stjuža in se razgledali na Strunjanske soline. Potem smo odšli na pot po Strunjanskem klifu, ki nas je v senci gozda vodila mimo Strunjanskega križa do čudovitega Mesečevega zaliva. Dan smo zaključili pri Formi Vivi v Portorožu.
Obiskali smo podružnico koncentracijskega taborišča Mauthausen na Ljubelju. Ostanki taborišča so slabo vidni, a smo si zaradi informativnih tabel bolje predstavljali zgodbo taborišča in tistega časa. Pri povratku smo si ogledali še Koncentracijsko taborišče Ljubelj, ki je urejeno v spominski park. Pred odhodom domov smo se v Podljubelju sprehodili še do 18 m slapu Belega potoka, Tominčevega slapu.
Iz Smlednika smo se sprehodili na Stari grad nad Smlednikom. Po makadamski cesti mimo kapelic Kalvarije smo po krajšem vzponu že zagledali ruševine gradu. Presenečeni smo bili nad njihovo mogočnostjo in razgledom na okolico, ki so nam ga ponudile. Vrnili smo se k avtu in se odpeljali še do bližnjega Hraškega bajerja, kjer smo v družbi ponosnega laboda opazovali bogat rastlinski in živalski svet.
Sprehodili smo se po parku Begunjske graščine. Po promenadi smo prišli do grobišča talcev, senčnice Brezjanke in paviljona Jožamurka s kapelico sv. Jožefa, arhitetka Jožeta Plečnika. Ob povratku smo pri vhodu graščine videli še veliki zvon cerkve sv. Urha, nato pa smo se odpeljali naprej do ruševin gradu Kamen. Malo smo se potepali po ruševinah, potem pa smo se strmo povzpeli do jame Zijalke.
Sprehajali smo se po ozkih uličicah Kamnika. Ogledali smo si Vrtomirjev tunel, Glavni trg z vodnjakom in ruševine Malega gradu z razglednim stolpom. Po uživanju v lepem razgledu na mesto smo se spustili do Kraljevega štacjona in naprej do gradu Zaprice. Vrnili smo se v center na ulico Šutna s cerkvijo Marije Brezmadežne, odšli do rojstne hiše R. Maistra in dan zaključili pri mostu čez Nevljico.
Odšli smo na ogled mesta Radovljica. Začeli smo z ogledom starega dela mesta in Linhartovim trgom. Tu stojita Lectarjeva hiša in Radovljiška graščina, za njo pa cerkev sv. Petra z arkadnim dvoriščem. Nadaljevali smo mimo Malijeve in Šivčeve hiše vse do obrambnega jarka. Sledil je ogled novejšega dela mesta z Linhartovim spomenikom in gabrovim drevoredom ter sprehod po pobočju Oble gorice.
Na oblačen novembrski dan smo odšli na sprehod do bližnjih Bobovških jezer. Čeprav smo domačini, smo jih tokrat obiskali prvič. Parkirali smo ob cesti in se sprehodili do informativne table o jezerih. Po kolovozu smo se sprehodili do jezera Ledvička, nadaljevali po gozdni poti mimo Čukove jame in naprej do največjega jezera Krokodilnica. Na poti smo res uživali v samoti in tišini narave.
Siv jesenski dan smo izkoristili za potep po bližnjem kraju Šenčur. Od pokopališča smo se sprehodili mimo cerkve sv. Jurija do spomenika Mariji Tereziji oz. spomenika krompirju. Čez cesto smo si ogledali Bvagnetovo hišo iz 18. stoletja in se sprehodili po javorjevem drevoredu. V novejšem delu naselja smo srečali smo več krščanskih znamenj in presenečeni odkrili parkirišče Godlarjev iz Šenčurja.
Obiskali smo mesto Tržič. Pri ogledu smo sledili informacijski knjižici Sprehod po starem mestnem jedru in tako o Tržiču izvedeli več kot smo se nadejali. Začeli smo pri Kamnitem mostu, se ustavili pod oknom zavetnikov čevljarjev, nato pan tekom ogleda videli veliko tako ali drugače zgodovinsko pomembnih hiš. Sprehodili smo se tudi do zapuščenega gradu Neuhaus, od koder je bil lep pogled na mesto.
Potepali smo se po vasi Duplje na Gorenjskem. Začeli smo v Sp. Dupljah pri cerkvi sv. Vida in se sprehodili mimo Graščine Duplje do Vogvarjeve hiše. Obe znamenitosti smo si ogledali le od zunaj in nadaljevali naš sprehod z vzponom proti gozdu, od koder se je odprl lep razgled. Zavili smo na gozdno cesto in odšli do Rokovnjaškega tabora v Udin borštu s kožaricami in Krivo jelko v Zg. Dupljah.
Raziskovali smo stari del mesta Škofja Loka. Pričeli smo pri srednjeveški kašči, se sprehodili mimo Špitalske cerkve in odšli na sprehod v grajski vrt Škofjeloškega gradu. Na Mestnem trgu smo si ogledali slikovite meščanske hiše in nadaljevali še do Nunske cerkve, Kapucinskega mostu in Kapucinskega samostana. Iz starega dela mesta smo se odpeljali še v Puštal do Nacetove hiše in Hudičeve brvi.
Ponovno smo obiskali Jezersko, tokrat smo najprej odšli proti cerkvi sv. Ožbolta. Pri Karničarjevih smo si izposodili njen ključ za ogled od znotraj, nato pa smo se odpeljali do Ankove domačije in se sprehodili do Jezerske slatine. Po krajšem oddihu pri Planšarskem jezeru smo se odpeljali do kmetije Spodnji Virnik in obiskali lehnjakove izvire, pred odhodom domov pa še kamnolom lehnjaka.
Odšli smo na potep po Jezerskem. Že ob poti smo se ustavili in si ogledali Deželna kamna ter vojaški bunker. Od Planšarskega jezera smo se sprehodili do cerkve sv. Andreja, nato smo se z avtom odpeljali v do Ankove domačije in odšli do Jezerske slatine. Po malici s pogledom na Planšarsko jezero smo si pred odhodom domov želeli ogledati še lehnjakove izvire, a smo našli le kamnolom.
Grad Kamen ima zelo slikovito lego s čudovitim razgledom. Njegove ruševine so res mogočne, za sprehod po njih smo si vzeli kar nekaj časa. Del gradu je sicer odprt samo za obisk na lastno odgovornost, grajski stolp pa je bil ob našem obisku žal popolnoma zaprt. Po ogledu smo se odpeljali v bližnjo dolino Drago do spominskega parka padlim talcem in se od tam ob potoku sprehodili do Doma v Dragi.
Kljub burji smo se potepali po obali. Sprehajali smo se po ozkih primorskih uličicah Izole mimo Trga padlih in cerkve sv. Mavra do obale z glavnim pomolom. Ker je bila burja za obisk Debelega rtiča vseeno premočna, smo odšli v Koper. Ogled starega dela mesta smo pričeli na Ukmarjevem trgu in končali pri Da Pontejevem vodnjaku. Dan smo zaključili na prazniku kakijev v Strunjanu.
Potepali smo se po Primorskem. Najprej smo se odpeljali do vhoda Kačne jame, sledil je ogled prikupne vasice Lokev in obisk Vojaškega muzeja Tabor. Pred jamo Vilenico smo v parku le uživali energijo kraja. Nato smo si v vasi Križ ogledali cerkev, v Tomaju pa smo iz cerkvenega obzidja uživali razgled. Sledil je ogled Štanjela in Gorice. Zadnje sončne žarke pa smo lovili na stolpu v Goriških Brdih.